Az eredeti tervek szerint az újabb mandátumról már jövő heti alakuló ülésén szavazott volna az Európai Parlament, ez azonban a mostani bejelentés ellenére sem várható a következő, szeptemberi plenáris találkozó előtt.
A tagállamok kormányai koalíciós összetételüktől függetlenül, egyöntetűen álltak ki Barroso mellett, korábbi megnyilatkozásaikban többnyire az unió stabilitásának szükségességét hangoztatva a nehéz időkben.
Fredrik Reinfeldt svéd miniszterelnök a csütörtöki közleményben is megerősítette, hogy a kormányok megtették feladatukat. Reményét fejezte ki, hogy a végső jóváhagyás mielőbb megtörténik, és az unió olyan sürgető témákra tud összpontosítani, mint az év végére kidolgozandó nemzetközi klímavédelmi megállapodás és a nemzetközi gazdasági válság leküzdése.
Az Európai Bizottság szóvivője a testület szokásos napi sajtótájékoztatóján, csütörtökön azt közölte, hogy a nyolc legfejlettebb ipari ország olaszországi találkozóján tartózkodó Barroso tudomásul vette az elnökségi bejelentést, és később reagálni fog arra. A portugál politikus már korábban értésre adta, hogy vállalja az újabb megbízatást.
Barroso lehet a harmadik politikus, aki két perióduson át elnöki az Európai Bizottságot az elsőként választott német Walter Hallstein (1958-1967) és a francia Jacques Delors (1985-1995) után.